Projektowanie wizerunku, podnoszenie jakości marki

Sprzedaż dysku twardego

Sprzedaż dysku twardego

Sprzedaż wysłużonego dysku twardego wydaje się najlepszym sposobem na odzyskanie paru złorych z zakurzonego, zalegającego w szufladach, nieużywanego już sprzętu. Niestety, tak jednak się nie stanie, jeśli skutecznie nie usuniemy zapisanych na sprzedawanym nośniku danych.

Z przeprowadzonych badań przez Ontrack - firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych, wynika że bardzo często zapominamy o skutecznym oczyszczeniu sprzedawanego dysku twardego.
Spośród zakupionych losowo 159 urządzeń na aukcjach eBay, aż 42 procent zawierało dane poufne, które stały się dostępne po zastosowaniu prostych technik odzyskiwania. Niemal 15 procent spośród nich stanowiły dane, które umożliwiały bardzo szczegółową informację dotyczącą identyfikacji byłego właściciela.

Z zakupionych nośników odzyskano m.in.:

  • Wrażliwe dane, zawierające skany rodzinnych paszportów i aktów urodzenia, CV, oraz dokumenty finansowe (nośnik danych należał wcześniej do zawodowego programisty).
  • Dokumentacja studentów pochodząca z uniwersytetu, łącznie z powiązanymi adresami e-mail.
  • Zarchiwizowana wewnętrzna poczta e-mail powszechnie znanej agencji turystycznej.
  • Dane firmy transportowej, wraz z dokumentami zawierającymi szczegóły dotyczące przewozów, harmonogramów i numerami rejestracyjnymi pojazdów ciężarowych.
  • Dokumentacja szkolna z imionami i nazwiskami uczniów, podziałem na klasy, oraz fotografiami uczniów.

Najbardziej wrażliwe informacje zawierały dyski kupione od firm handlujących sprzętem używanym, które to zbagatelizowały podstawowe zasady bezpieczeństwa i nie przygotowały odpowiednio sprzętu do dalszej odsprzedaży. Fakt ten jest tym bardziej oburzający, gdyż właśnie od tych firm należałoby oczekiwać profesjonalizmu.

 Wyniki badań uzasadniają poważną obawę, że podczas gdy sprzedający wyraźnie rozumieją potrzebę usuwania danych, to w praktyce korzystają z nieodpowiednich metod.
– czytamy w komunikacie podsumowującym uzyskane wyniki.

Jak bezpiecznie sprzedać stary dysk?

Istnieją dwie szkoły. Według pierwszej, dyski należy całkowicie niszczyć, nie zaprzątając sobie głowy dalszą odsprzedażą, co do zasady przyjmujac, że ryzyko znacząco przewyższa korzyści.

Druga szkoła, to wymazywanie danych, oczywiście mamy do dyspozycji darmowe narzędzia oferujące pomoc w przeprowadzeniu tych czynności, jednak to użytkownik podejmuje ryzyko, dokonując wyboru właściwego rozwiązania.
Skuteczne wymazywanie danych na dysku wymaga wielu sesji nadpisywania danych i ich usuwania. Należy skorzystać z oprogramowania pozwalającego na przeprowadzenie procesu zerowania dysku, innymi słowy: nadpisującego wszystkie sektory dysku zerami.
Dopiero tak przygotowany dysk nie zdradzi żadnych informacji. Zwykły format w systemie Windows, czy usunięcie istniejącej partycji to zbyt mało.

Pamiętajmy, że bezpieczne pozbywanie się używanych dysków twardych jest procesem skomplikowanym, który wymaga wyjątkowej ostrożności.

powrót

CODESTA
numer telefonu: 339 665 666 84+
adres e-mail: lp.atsedoc@oiduts
61-608 Poznań, ul. Boranta 15A lokal 2
numer NIP: PL6671007268