Projektowanie wizerunku, podnoszenie jakości marki

Podwyżka opłat za korzystanie z Google Maps

Podwyżka opłat za korzystanie z Google Maps

Informacje te zostały niezauważone w środowisku internetowym i handlu elektronicznym, bowiem w czasie gdy wszyscy byli zajęci problemami z wdrażaniem rozporządzenia o ochronie danych osobowych, czyli RODO, Google ogłosił znaczące zmiany w sposobie korzystania z Google Maps API.

Usługa Google Maps, dostępna online w Mapach Google, stała się nadzwyczaj popularna wśród milionów witryn internetowych, używających jej do geotagowania swojej pozycji. Internauci najzwyczajniej przyzwyczaili się do darmowego korzystania z tej usługi Google, a jedynie jak dotąd wyłącznie najwięksi osiągali portfel, jednak od dnia 16 lipca 2018 roku pojawi się nowy cennik za korzystanie z interfejsu Google Maps API.
Obecnie firmy mające 25 000 bezpłatnych wyświetleń dziennie płacą za każde dodatkowe 1000 połączeń API 0,50$, co wydaje się rozsądną ceną, którą odczuwa niewielu właścicieli stron. Od 16 lipca 2018 roku limit tej samej karty będzie wynosił 28 000 wyświetleń miesięcznie, a za każdy kolejny pakiet 1000 wyświetleń Google będzie pobierać 7,00$ zamiast dotychczasowych 50 centów.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Open Street Map, Christian Quest  "Witryny, na których mapa zostanie wyświetlona 10.000 razy dziennie, będą musiały zapłacić 1.764,00$ miesięcznie, natomiast zbliżające się do limitu 25.000 wyświetleń map dziennie, otrzymają fakturę na kwotę 4.704$ miesięcznie”.
Dobra wiadomość jest taka, że Google zapowiedziało jednocześnie ofertę bezpłatnego korzystania z usługi do wartości 200,00$ miesięcznie.

Jeżeli właściciele stron będą chcieli nadal korzystać z usługi Google Maps muszą pozyskać klucz dostępu do interfejsu API, oczywiście podając podczas rejestracji numer karty płatniczej, w przeciwnym wypadku pojawi się komunikat o błędzie.

Czy podwyżka dotyczy wszystkich interfejsów API Google Maps ?

Korzystanie z Google Maps w mobilnych aplikacjach natywnych pozostanie nieograniczone i bezpłatne, podobnie jak korzystanie z mapy „embed” w witrynie internetowej, czyli zwykłe wyświetlanie map, z kolei usługi Place/Directions/View będą płatne.

Jakie są alternatywy dla Google Maps ?

Po pierwsze można wybrać mapy typu „embed”, których użytkowanie jest nieograniczone i bezpłatne, jeśli to nie wystarcza, istnieją liczne alternatywy: Bing Maps, Carto, Here, Jawg, Mapbox, Mappy, MapQuest, ViaMichelin, Wemap.

Codesta Goolge Maps

 

Czy aplikacja mobilna Google Maps zapłaci za użytkowników ?
Krążyły pogłoski, wskazujące na to, że usługa ta będzie również płacić za użytkowników, jednak nie jest to nie prawdą - dostęp do niej pozostanie nadal całkowicie darmowy.
 

powrót

CODESTA
numer telefonu: 339 665 666 84+
adres e-mail: lp.atsedoc@oiduts
61-608 Poznań, ul. Boranta 15A lokal 2
numer NIP: PL6671007268