Projektowanie wizerunku, podnoszenie jakości marki

Oszustwo na ZUS

Oszustwo na ZUS

Do Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzierżoniowie zgłosił się przedsiębiorca, który otrzymał podejrzaną wiadomość tekstową sms. Wynikało z niej, że mężczyzna względem ZUS ma zaległość w wysokości 4,87 zł. W wiadomości zawarto również prośbę o kontakt z jej nadawcą. Wiadomość ta była jednak wysłana ze strony zus.pl/c52b, a jej treść wzbudziła czujność mężczyzny, który postanowił skontaktować się z lokalnym inspektoratem. Pracownicy ZUS sprawdzili konto klienta i jak łatwo się domyślić, o żadnych zaległościach nie mogło być mowy. Rozsyłane wiadomości to zatem nic innego jak nowe oszustwo na ZUS, prawdopodobnie próba kontaktu z nadawcą mogłaby się wiązać z wysokimi opłatami.

SMS, lub e-mail z ZUS - kiedy naprawdę możemy się go spodziewać?
ZUS na pewno nie jest instytucją, która co chwilę wysyła płatnikom jakieś wiadomości. Z tego względu wszystkie smsy czy e-maile rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba traktować z dużą dozą ostrożności, bo prawdopodobnie jest to tylko kolejne oszustwo na ZUS. Jest jednak jedna sytuacja, gdy Zakład faktycznie może chcieć wysłać nam jakąś wiadomość. Jak przypomina rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, sms lub e-mail z ZUS może do nas przyjść w momencie, gdy przebywamy na zwolnieniu lekarskim. Wtedy możemy otrzymać sms z zaproszeniem na badanie do lekarza orzecznika.
Rzecznik przypomina również, że ZUS załatwia sprawy z klientami listownie lub w placówkach Zakładu; innym rozwiązaniem może być kontakt poprzez Platformę Usług Elektronicznych, jeśli klient posiada tam uwierzytelniony profil. Bardzo rzadko zdarzają się też sytuacje, gdy np. pracownicy ZUS pofatygują się do domu klienta. Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy Zakład chce skontrolować wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownicy ZUS mają zamiar odwiedzić klienta w innym celu, wcześniej Zakład wyśle do niego listowną informację.

Oszustów niestety nie brakuje. Możemy przeczytać zarówno o oszustwach na BLIK-a jak i osobach, które usiłują wyłudzić pieniądze na OLX. W ostatnich czasach coraz więcej przestępców próbuje jednak podszywać się pod państwowe instytucje. Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z oszustami, którzy rozsyłali e-maile i udawali fiskusa. Teraz jednak „modne” jest oszustwo na ZUS.

powrót

CODESTA
numer telefonu: 339 665 666 84+
adres e-mail: lp.atsedoc@oiduts
61-608 Poznań, ul. Boranta 15A lokal 2
numer NIP: PL6671007268