Projektowanie wizerunku, podnoszenie jakości marki

Bezpieczeństwo w internecie

Bezpieczeństwo w internecie

Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) opublikował w lutym br. dane analityczne dotyczące prognoz i analiz statystycznych obszaru Unii Europejskiej.
Jak wynika z otrzymanego raportu niemal 25% internautów w 2015 roku doświadczyło problemów z bezpieczeństwem w sieci. Do najczęściej spotykanych naruszeń należy zawirusowanie komputerów, nieuprawnione wykorzystywanie danych osobowych, a także utrata danych informatycznych. Internauci ponosili również znaczące straty finansowe.
W obawie przed zagrożeniem aż 19% internautów nie dokonuje zakupów w sieci, 18% nie korzysta z bankowości elektronicznej, a niemal 13% unika korzystania z publicznych sieci WiFi. Pocieszający jest fakt, że z każdym rokiem zagrożenie spada i tak np. w całej Unii Europejskiej liczba zainfekowanych w internecie wirusem komputerów zmniejszyła się z 31% w 2010 roku do 21% w roku 2015. Jak zatem ustrzec się przed atakami cybernetycznych przestępców ? Wykorzystywanie internetu wymaga ostrożności, oraz zdrowego rozsądku, a zabezpieczenia powinny przebiegać zarówno na poziomie użytkownika jak i wykorzystywanego urządzenia. Istnieje bardzo duża ilość odmian szkodliwego oprogramowania, od prostych po niezwykle złożone i wyrafinowane. Wszystkie mają za zadanie zainfekowanie systemu operacyjnego użytkownika w celu kradzieży danych, bądź ich zniszczenia. Największe niebezpieczeństwo stanowią programy działające na zasadzie przejęcia kontroli nad procedurami obsługi klawiatury, przechwytującymi dane o użytych klawiszach, tzw. „keyloggery”. Dzięki czemu pozwalają np. ujawniać hasła i loginy.
W szeroko rozumianym pojęciu bezpieczeństwa w sieci, korzystający z internetu powinni znać i stosować techniki zapobiegawcze; silne hasła, odrzucanie niechcianej poczty elektronicznej, zwłaszcza zawierającej załączniki i pochodzącej od nieznanych nadawców. Na poziomie zabezpieczeń technicznych należy stosować zapory sieciowe, programy antywirusowe, aplikacje dedykowane, tworzyć kopie zapasowe newralgicznych danych. Silnym zabezpieczeniem jest korzystanie z internetu za pośrednictwem konta mającego znaczące ograniczenia w systemie operacyjnym, np. poprzez wyłączenie dostępu do najważniejszych funkcji i plików systemu operacyjnego, oraz pełnego ograniczenia dostępu do kont innych użytkowników.
Działania podnoszące bezpieczeństwo korzystania ze stron internetowych:

-Odrzucaj niechcianą pocztę elektroniczną zawierającą załączniki,
-Zwracaj uwagę na to jakie i komu przekazujesz treści,
- Wykorzystuj „silne” hasła, czyli jak najdłuższe,
- Pozostań anonimowy, o ile nie musisz podawać swoich danych prywatnych,
- Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie, bądź ostrożny na stronach bez certyfikatu TLS,
- Zainstaluj program antywirusowy,
- Korzystaj w przeglądarkach z trybu prywatnego zwłaszcza w sieciach publicznych,
- Zawsze wyloguj się po zakończeniu pracy, nie porzucaj stron internetowych,
- Korzystaj z kont mających obniżone uprawnienia w systemie operacyjnym.

Na koniec dodajmy jeszcze solidną zaporę sieciową i dopiero teraz w podstawowym zakresie będziemy w miarę „jako-tako” zabezpieczeni przed włamaniami do naszego urządzenia.
Nie istnieją zabezpieczenia, którym można w pełni zaufać, warto przypomnieć, że niedawno zaprzestano wspierania protokołu SSL 3.0. Wykryto bowiem błąd krytyczny sprawiający, że protokół ten był podatny na atak typu POODLE (PaddingOracle On DowngradedLegacyEncryption), a w konsekwencji, zaszyfrowane dane mogły zostać odkodowane w trakcje transmisji.
Przestrzeganie powyższych zaleceń pomoże również w załagodzeniu skutków „Ustawy inwigilacyjnej”, która niedawno weszła w życie... ;)

powrót

CODESTA
numer telefonu: 339 665 666 84+
adres e-mail: lp.atsedoc@oiduts
61-608 Poznań, ul. Boranta 15A lokal 2
numer NIP: PL6671007268